MOTTO DZISIEJSZEGO DNIA

„Któregoś dnia całe Twoje życie przeleci Ci przed oczami. Postaraj się, żeby było warto to zobaczyć.”

ODTWARZACZ FILMÓW

Plik wideo:

Akademia dobrych manier

Warto wiedzieć, jak zachować się w różnych sytuacjach, w różnych miejscach.

Oto kilka przykładów:

  • W kinie

Poznaliście już wielu bohaterów filmów, czy wszystkich chciałbyś naśladować? Co ci się w nich podoba, a co zdecydowanie nie? Dlaczego tak często naśladujemy właśnie złe wzorce?
  • Szanuj starszych

Dziadek i babcia, to najbliższe nam starsze osoby – kochamy ich, bo są bardziej wyrozumiali od naszych rodziców i często mają dla nas więcej czasu i łakoci. Ale czy starsza sąsiadka czy starszy nieznajomy na przystanku muszą widzieć nasze niestosowne zachowanie czy słyszeć naszą arogancję? Szanujmy starszych! Kiedyś też nimi będziemy.
  • Nie wyśmiewaj się z innych

„Inny” to wcale nie znaczy „gorszy”. Otoczenie i dla Ciebie nie zawsze musi być przyjazne. Pamiętaj, że koledzy i koleżanki obserwują i oceniają również ciebie.
  • Pomagaj innym

Pomagaj innym bezinteresownie. Może, gdy i Ty będziesz w potrzebie, Tobie też ktoś pomoże.

  • Dziel się z innymi

Nawet tzw. samotnicy nie do końca lubią być sami. Każdy lubi być zauważony, doceniony, pochwalony. Lubi też gdy coś dostaje. Nie bądź Samolubem, pamiętaj im więcej z siebie dajesz, tym więcej dostajesz. Grono kolegów i koleżanek na pewno to zauważy. Naucz się czerpać radość z możliwości dzielenia się nie tylko tym, co posiadasz, ale tym i co wiesz.
  • Przy stole

Lubisz wspólne, rodzinne posiłki? Miło! Czy jest jakaś różnica zasiadania do codziennego posiłku a np. obiadu świątecznego?
Czy tak samo zachowamy się u siebie w domu, jak u cioci na imieninach? Czy obiad lub kolacja w restauracji do czegoś więcej nas zobowiązuje? Pamiętaj, siadając do stołu stosuj kilka ważnych zasad.
  • Higiena osobista

Czystość świadczy o kulturze człowieka, ma też decydujące znaczenie dla zdrowia i odbioru nas przez otoczenie.
  • W autobusie

Już nawet wsiadając do autobusu (trolejbusu, tramwaju, metra) powinieneś zwrócić uwagę na innych – wsiadających
i wysiadających. Ludzie, którzy wysiadają, mają oczywiście pierwszeństwo. Warto stosować się do tej zasady, przecież wygodniej wchodzić do autobusu, gdy jest mniej osób, niż przeciskać się „pod prąd”. Jeśli zastanowisz się co Tobie mogłoby przeszkadzać, będziesz doskonale wiedzieć, jak się zachować.
  • Porządek jest w porządku

Miło jest mieć wokół siebie porządek. Nie musisz tracić czasu na szukanie potrzebnych rzeczy, ani martwić się, że coś ci zginęło. Uwierz lepiej się funkcjonuje w dobrze zorganizowanej przestrzeni.
  • Szanuj przyrodę

Czy lubisz, gdy wokół jest szaro i tylko asfalt i beton, ani skrawka zieleni, ani boiska, ani parku, gdzie poszedłbyś na spacer
z psem czy z koleżanką…? Chyba nie. Dlatego dbaj o przyrodę, zarówno tam gdzie mieszkasz, jak również na wycieczkach za miasto, do lasu, w góry czy nad wodę.