MOTTO DZISIEJSZEGO DNIA

"Kto idzie w góry - musi podjąć wysiłek. Z wysiłku rodzi się siła. Z poczucia siły rodzi się przyjemność."

ODTWARZACZ FILMÓW

Plik wideo:

Założyciele firmy

Założyciele Szkoły VANCROLL

Jacy jesteśmy?

Wraz z mężem Piotrem, który razem ze mną ponad 20 lat temu zakładał Szkołę „Vancroll”, jesteśmy starymi ratownikami i przewodnikami górskimi, taternikami, grotołazami i wodniakami,  instruktorami narciarstwa, wspinaczki  oraz survivalu górskiego i miejskiego.

Mimo wieku dinozaurów, ciągle niepokorni i dynamiczni, mamy wciąż pełno nowych pomysłów, a otoczeni fantastycznymi młodymi ludźmi, próbujemy wraz z nimi z uporem, zmieniać świat na ciekawszy i lepszy…

Prowadząc zajęcia plenerowe przygotowujemy zarówno dorosłych, jak i młodzież szkolną do pokonywania przeciwności, tworzonych zarówno przez dziką naturę, jak i niestety przez nie zawsze dobrych ludzi…

Doświadczeni udziałem w wielu akcjach ratunkowych i katastrofach, wytrwali i konsekwentni, robimy wszystko, by tchnąć we wszystkich uczestników naszych zajęć wiarę w to, że nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia…

Jakie jest nasze przesłanie?

„Keep smiling and Never give up!”

 

 

Irena van der Coghen
szef i właściciel
Centrum Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu „VANCROLL”

 

Jeszcze podczas studiów na AWF oraz Wydziale Psychologii i Pedagogiki UŚ szukaliśmy alternatywy ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży z bardzo różnych środowisk.
W konsekwencji utworzyliśmy kilka autorskich programów wychowawczych dla aktywnej młodzieży, przez  rodziców i samych uczestników ocenianych jako doskonała szkoła kształtowania charakterów.

Specjalistyczne zajęcia survivalowe prowadziliśmy od 1980, początkowo z młodzieżą turystyczną, harcerzami, strzelcami, narciarzami, a potem w ramach szerokiej działalności szkoleniowo-wyprawowej Klubu Turystyki Wysokogórskiej.

Własną Szkołę Przetrwania VANCROLL założyliśmy oficjalnie w 1990r., będąc już od wielu lat ratownikami górskimi,  połączyliśmy swoje pasje ratownictwa, narciarstwa, survivalu, nurkowania, jeździectwa, lotniarstwa, sportów motorowych 4x4 i motorowo-wodnych, przewodnictwa oraz wspinaczki skalnej i jaskiniowej,  by móc je przekazywać innym.

Od samego początku prowadziliśmy zarówno zajęcia śródroczne, jak i kursy, obozy i warsztaty - w Beskidach, Bieszczadach, na Jurze i w Tatrach. Wyjeżdżaliśmy z naszymi uczestnikami w Dolomity i w Alpy.

W swym życiu szkoliliśmy zarówno żołnierzy oddziałów desantowo-szturmowych, przewodników górskich jak i instruktorów survivalu, dzieląc się z nimi naszym wieloletnim doświadczeniem górskim; szkoliliśmy także kadrę dla środowisk survivalowych  (m.in. dla SAS we Wrocławiu) czy Instruktorów dla Jurka Owsiaka i jego „Pokojowego Patrolu” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Od lat prowadzimy zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi ucząc wspinaczki skalnej m.in. osoby niewidome.

Mamy stały kontakt z młodzieżą sprawiającą problemy wychowawcze w ramach prowadzenia plenerowych zajęć terapeutycznych w skałach i jaskiniach, dzięki stałej  współpracy z Ośrodkiem Leczenia Uzależnień „Familia” z Gliwic.

Dla młodszych uczestników naszych programów Akademii Przygody zorganizowaliśmy całoroczną weekendową oraz wakacyjną Szkołę Tygrysów prowadząc przez wiele lat zajęcia wyjazdowe dla młodzieży zawierające oprócz innych zajęć (jak biwakowanie, strzelectwo, jazda konna, walka wręcz), również cykle tematyczne Czterech Pór Roku: (wiosna – wspinaczka, lato – przeprawy wodne i włóczęga górska, jesień – speleologia, zima – narciarstwo).

Do naszych interesujących znajomych i przyjaciół, jak my „chorych na przygodę”, możemy dziś zaliczyć prócz Jurka Owsiaka i Jacka Pałkiewicza, również: Piotra Bernabiuka, płk Arka Kupsa (z Kompanii Specjalnej), Rafała Szmytke, Radka Korsaka, Aśkę Bryłę (z Akcji „Pustynna Burza”), Grzegorza Lindę (z „Łowców Przygód”), Piotra Pustelnika, Wojtka Święcickiego, Krzyśka Tretera, Wojtka Bartkowskiego oraz wielu Survivalowców i Ludzi Gór oraz dowódców lub szkoleniowców jednostek specjalnych, a także alpinistów, nurków, spadochroniarzy, pilotów, kapitanów, ratowników GOPR, TOPR, WOPR i MSR, których tu wymienić nie sposób.

Szkołę VANCROLL od samego początku prowadziliśmy jako firmę rodzinną wraz z naszymi synami – Michałem i Adamem (ratownikami górskimi) i ich wspaniałymi przyjaciółmi a naszymi wychowankami. Od dziesięciu lat prowadzę Szkołę samodzielnie z moją kochaną kadrą. Jeśli jesteście ciekawi kim dziś są, przeczytajcie o nich w folderze  „Nasza Kadra”.

Od 2012 roku zdecydowaliśmy się na organizację naszych naszych dotychczasowych obozów wyłącznie w strukturach nowopowstałego Stowarzyszenia Survivalu Górskiego ST.